Eddig a fenti fogalom, mint olyan, nem különösebben foglalkoztatott, nem volt dolgom vele, bár havonta több ezer kilométert autózok, de vagy 15 éve, a rendőr sem állított meg.
Történt azonban, hogy egy hazai nagybank, amelynek a neve O-val kezdődik és P-vel végződik, letiltotta a bankkártyámat. Ezt, egy benzinkúton, reggeli vásárlás ürügyén érzékeltem. Amikor volt egy kevés időm, felhívtam az ügyfélszolgálatot, ahol négyszer kapcsoltak tovább, mire a megfelelő, illetve csak részben megfelelő, mert megoldást nem tudott, személyhez kapcsoltak. Ő tájékoztatott, hogy nem tettem eleget valamiféle kötelezettségemnek, nem mentem be leegyeztetni, hogy én vagyok én, ezért letiltották a számlámat, ezt megtudnom 38 perc 42 másodpercembe került.
Margit!!! Normális??? mondaná Besenyő Pista bácsi, hirtelen nekem se jut más eszembe. Elvileg értesítettek levélben, nem tudom, lehet, de az a pénz az enyém, az én tulajdonom, amit a bank kezel jó borsos áron, és nem enged hozzáférni.
Lehettem volna hónapokig külföldön, és mondjuk New Yorkban bevisznek, mert nem tudom kifizetni az ebédemet, vagy feküdhetnék kórházban, ezer akadályozó tényező lehet, ám a pénz az enyém, nem a banké.
Mit lehet tenni, megpróbáltam időpontot foglalni, de azt sem olyan egyszerű, nekem, aki elvileg egy szolgáltatás megrendelője vagyok, ők, akik nekem pénzért szolgáltatnak mondják meg, hogy nekik mikor jó és még véletlenül sem akkor, amikor nekem is.
Mindegy, kompromisszumot kötöttem és megtörtént az egyeztetés. Csupa olyat kérdeztek, amit amúgy ők is tudnak: mekkora a havi forgalom a számlán, mennyi kézpénzt szoktam levenni, mennyit utalok. Ezt pár kattintással ők is lekérdezhetik, minek kellek ehhez én? Tehát nekem kell bizonyítanom, hogy nem vagyok pénzmosó, nem finanszírozok terroristákat, ezt szerintem, ha van ilyen vád, akkor a hatóságnak kell bizonyítani, nem nekem bizonygatni, hogy nem követtem el ezeket. Azt, hogy ez a feltett öt kérdésből miként derül ki fogalmam sincs.
Több, mint húsz éve vagyok ennek a banknak az ügyfele és egy törvényre hivatkozva elzárnak attól, ami az enyém. Amennyiben ez igaz és a törvény ezt lehetővé teszi, akkor a tulajdonhoz való alkotmányos jogomat sérti. A törvényhozásnak ebben az esetben az a dolga, hogy a törvényt alkotmányossá és az emberi jogokkal egybevágóvá tegye. Amennyiben ez nincs benne a törvényben, akkor pedig a bankot, mely ezt az eljárást, gondolom nem csak velem, hanem másokkal is folytatja, meg kell fossza a banki tevékenységre vonatkozó engedélyétől, ez az állam feladata lesz.
Jelenleg hazánkban súlyosan sérül a tulajdonhoz való jog, egy bank, feltételekhez köti, hogy a tulajdonos hozzáfér-e a tulajdonához vagy nem, egy olyan határidőre hivatkozva, amit velem nem egyeztetett.
„És nem sejthetem, mikor lesz elég ok |
előkotorni azt a kartotékot, |
mely jogom sérti meg.”
Ezt még József Attila írta 1935-ben, akkor még a fenti bank nem létezett, nem sokat fejlődtünk azóta. |